Hirudoterapia - leczenie pijawkami
Czym jest hirudoterapia?
Nazwa hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy pijawki - hirudo.
Leczenie pijawkami jest znane już od tysięcy lat. Tę naturalną metodę wspomagającą zdrowie stosowano w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie, Chinach, Mezopotamii oraz Indiach-kolebce ajurwedy, która zalecała przystawianie pijawek.
Największy rozkwit hirudoterapii w Europie to pierwsza połowa XIX wieku, kiedy to we Francji importowano ponad 50 milionów pijawek rocznie.
Hirudoterapia prowadzi do podniesienia odporności organizmu, obniżania gęstości krwi, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antydepresyjnie, przeciwzakrzepowo, reguluje poziomy hormonów i neuroprzekaźników, stabilizuje ciśnienie krwi, poprawia działanie filtrów organizmu takich jak nerki, wątroby, węzłów chłonnych itd.
Kiedy tradycyjne lekarstwa nie przynoszą ulgi, pijawki lekarskie doskonale poradzą sobie z problemem. Wiedzą o tym chirurdzy, którzy stosują pijawki w bardzo ciężkich przypadkach chorobowych – po operacjach przyszycia palców, uszów itp.
W 2024 r. Amerykańskie Ministerstwo Zdrowia uznaje hirudoterapię jako wartościową i pełnoprawną metodę leczniczą. W Stanach Zjednoczonych naukowcy odkryli, że hirudyna-jeden ze składników krwi pijawki- jest o wiele bardziej skuteczna w zapobieganiu zawałom i chorobie zakrzepowej niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna.
W niektórych krajach hirudoterapia jest działem medycyny akademickiej np. w Niemczech.
W Polsce NFZ z powrotem zalegalizował hirudoterapię w 2013 r. W Rosji hirudoterapia bardzo aktywnie rozwija się naukowo. Powstało bardzo dużo prac doktorskich z tej dziedziny.
Dlaczego pijawka leczy?
Pijawki produkują około 500 związków chemicznych w tym enzymy, które mają działanie lecznicze na organizm ludzki, ale też dla zwierząt.
Najważniejsze substancje gruczołów ślinowych pijawki lekarskiej
-
Hirudyna- najbardziej znany produkt pijawek lekarskich, działa przeciwzakrzepowo, rozrzedzając krew
-
Destabilaza -powoduje rozpuszczanie zakrzepów i blaszek miażdżycowych, regeneruje naczynia krwionośne, reguluje poziom cukru we krwi i działa również na samoregulację ciśnienia tętniczego krwi Utrzymuje ona w dobrym stanie naczynia krwionośne i przewód pokarmowy
-
Hialuronidaza-rozpuszcza tkankę łączną międzykomórkową, co powoduje, że inne hirudozwiązki łatwo przenikają w tkanki organizmu, jest również silnym antybiotykiem
-
Dopamina, serotonina, acetylocholina-neuroprzekaźniki stymulujące pracę układu nerwowego, działają przeciwbólowo i przeciwdepresyjnie
-
Bdeliny i egliny -działają przeciwzapalnie i antyutleniająco
-
Antybiotyk chloromycetyna – posiada bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, zwalcza paciorkowce, gronkowce, borelie oraz inne bakterie, wirusy B i C wątroby, opryszczki, grzybice skóry, dziąseł i inne
-
Apyraza – reguluje poziom cholesterolu we krwi
-
Egliny – silna substancja przeciwzapalna
-
Bdeliny-hamują działanie czynników stanów zapalnych i ich rozprzestrzenianie się w tkankach
-
Antyelastaza – spowalnia bardzo skutecznie procesy starzenia się skóry
Co leczy pijawka?
-
Choroby układu sercowo- naczyniowego (miażdżyca, nadciśnienie, niedokrwienna choroba serca, choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowego, arytmia)
-
Choroby narządów oddechowych
-
Choroby układu pokarmowego (nieżyt żołądka, przewlekłe zapalenie trzustki i wątroby, zapalenie woreczka żółciowego, wrzodziejące zapalenie jelit, hemoroidy)
-
Choroby układu kostno-stawowego
-
Choroby chirurgiczne (żylaki, wrzody podudzi, obrzęk limfatyczny)
-
Choroby neurologiczne (stany przed i poudarowe, urazy czaszkowo-mózgowe w okresie rekonwalescencji, zapalenie korzonków nerwowych, nerwice, bóle i zawroty głowy, zwyrodnienia kręgosłupa, rwa kulszowa)
-
Dolegliwości ginekologiczne (Klimakterium, bolesne miesiączki, zakłócenia cyklu menstruacyjnego, torbiele jajników, endometrioza i mięśniaki)
-
Choroby skóry (łuszczyca, trądzik, egzema i inne)
-
Choroby układu moczowo-płciowego (niewydolność nerek, zapalenie pęcherza moczowego, chroniczne zapalenie prostaty, niska potencja, wtórna niepłodność u mężczyzn)
-
Choroby układu endokrynnego (choroby tarczycy, cukrzyca)
-
Choroby laryngologiczne (choroby zatok, szum w uszach, choroby uszu)
-
Choroby oczu (zapalenie spojówek, jaskra, zanik siatkówki)
-
Choroby stomatologiczne (stany zapalne w jamie ustnej, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, paradontoza)
Ciekawostka
Pijawka każdemu pacjentowi wstrzykuje inny zestaw hirudozwiązków w zależności od jego problemów. Naukowcy długo zastanawiali się, skąd pijawka wie co komu, jest potrzebne. Okazuje się, że pijawka przy pomocy swoich enzymów po prostu „doprawia" sobie krew do smaku. Większość ludzi myśli, że pijawka wypija „niedobrą krew”. To nie jest tak. Pijawka wypija uzdatnioną hirudozwiązkami „smaczną” krew, a „zła krew” schodzi później przez ranki, które zostają po tym jak pijawka odpadnie.
Przeciwskazania do zabiegu:
-
Hemofilia
-
Ciężka anemia
-
Ciąża
-
Złośliwe nowotwory
-
Tętniaki
-
Ogólne wycieńczenie
-
Przyjmowanie środków rozrzedzających krew (należy dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu odstawić je)
-
Ciśnienie poniżej 90 lub powyżej 180 przed zabiegiem (czekamy aż się ustabilizuje)
-
Przeziębienie
-
Brak śledziony